Mönü Planlama

Menü toplu beslenme sistemlerinde sunulan yemeklerin listesidir; haftalık, aylık, olarak planlanabilmektedir. Mönü yaparken ayrı ayrı birbirinden güzel yemekler yapabilirsiniz, ama birbiriyle uyumu olmayan, yemeği yiyecek kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamayan iyi planlanmamış bir menü önünüze geldiğinde %99’umuz memnun olmayız.

Menü planlama ve yemek hizmeti ayrı bir uzmanlık alanı gerektirir.

planlama01

Planlama yapılmadan yapılan hiçbir menü memnuniyeti ve gereksinimleri karşılayamaz. Firmamız beslenmenin sadece karın doyurmak olmadığını savunmaktadır. Beslenmede toplum sağlığını ilgilendiren en önemli konu sağlıklı ve dengeli beslenmenin ve güvenli gıda ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Rumeli Mutfağı bu değişikliklere bağlı olarak, gelen talepleri de dikkate alarak mönülerde değişiklikler yapmaktadır. Taleplerle birlikte beslenme uzmanlarının hazırladığı mönüler, mühendislerin de denetiminde üretilmekte ve tüketiciye en hijyenik şartlarda sunulmaktadır.

Faaliyet alanına göre meslek gruplarının ve hatta farklı konularda çalışan personelin beslenme ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Beslenme ihtiyaçlarının en önemli unsurlarından birisi mönülerin içerdiği kalori miktarıdır. Bu kalori gereksinimi ofis personeli için 2.250 cal/gün, bedenen çalışan personel için ise 3.500 cal/gün olarak belirlenmiştir.

Toplu yemek projelerinde genellikle 4 çeşitten oluşan yemek mönüleri uygulanmaktadır.
Ancak talep olduğunda çoktan seçmeli mönüler, az kalorili mönü (diyet mönüsü) salata bar gibi farklı uygulamalara da gidilmektedir.